freetekno

texts-linx-reportz »

World travel adventures »

05-05-2006 ::: Projekce unikatního dokumentu, přednáška a diskuze, výstava fotografií!

11. 5. 06 - KINO OKO


kulturajinak.twilightzone.cz/??

Před dvěma lety vyšlo DVD World Travellers Adventure, které představuje čtyřmi dokumentárními filmy komunitu
dnešní mladé generace, tzn. „travellery“. Komunitu, která vznikla na počátku 90-tých let ve Velké Britanii,
„ravery“, nomády ze Spiral Tribe.První krátkometrážní film „23 minute Waring“, představuje počátky vzniku undergroundové techno scény v Anglii a následnou represi zákonem, zakazující pořádání „free parties“. Dokument ukazuje, že lidé, kteří stáli na počátku, chtěli varovat své okolí před byrokratickým systémem, pohlcujícím a zatracujícím vše alternativní a omezující svobodu projevu. Chtěli bojovat proti takovému světu svou kreativitou a fantazií. Vytvořili skupinu „Spiral Tribe“, která měla zachránit jejich duše před temným světem. A tak odcházejí z Velké Britanie, žiji ve svých dodavkách a živí se příjmy z akci. To byl počátek, ze kterého se rozvinula silná elektronická scéna, která dodnes spojuje a inspiruje mnoho lidí.
Na tuto skutečnost právě poukazují další tři dokumentární filmy z cest. Začínající dokumentem „Storming Sarajevo“, zde můžeme sledovat 5 pět skotských nadšených novověrců v Bosně, v době podpisu Dantonova míru snažících se : „sjednotit Srby, Chorvaty a muslimy v rytmu techna. “Roztancovali mládež Sarajeva, ale nebylo by se to povedlo kdyby nepřekonali množství nepříjemností!
Následuje „Mission To India“: začíná vydíráním na tureckých, afgánských a pakistánských hranicích, pokračuje konsternovaným zjištěním tří smíšených „kmenů“ z kolektivu Sound Conspiracy, které dosáhly pro ně bájného indického města Goa, že se jedná o setkání „hippies“ a zbohatlíků zkažených penězi.
Poslední film, „African Expedisound“, představuje vibrující dobrodružství DJů hledajících „původní rytmus“ na černém kontinentě. Zainteresované a strhující svědectví.

A čím se tyto expedice liší od ostatních? Především v jejich hlavní myšlence - prolomit bariéry mezi lidmi, které v dnešním světě jsou, a to prostřednictvím hudby.

Jak říkají aktéři z World traveller adventure: "Více než deset let se účastníme evoluce elektronické hudby ve Francii a v Evropě s živými vystoupeními.
Náš zájem a práce zde nekončí, cítíme, že to, co děláme, musí být obohaceno setkáváním se s novými kulturami a objevováním nových zdrojů inspirace.“


Naše občanské sdružení KULTURA JINAK tento nápad velice zaujal a tak jsme zkontaktovali lidi, kteří
absolvovali v roce 2002 projekt „African Expedisound“.

Byly to tři francouzské sound systémy, vybavené kamióny a dalším potřebným, které odjely do středu západní Afriky,
aby více než pět měsíců sdílely „raves“ a svou hudbu s místními lidmi. Projekt vznikl za iniciativy sound systémů:
Tomahawks, IOT a Technokrates a skupinu tvořilo celkem dvanáct osob ve věku od 20 do 30 let. Jejich cílem bylo hledat základní rytmus a psát o Africkém mýtu. V neposlední řadě pátrali po svobodné generaci „krmené roky BPM“. To byla ovšem jen jedna z jejich vizí na této cestě. Rozhodli se, každý na své úrovni, pomoci africkým lidem, tím že jim přivezou knihy, sešity, tužky, kondomy, oblečení atd... Po 3 měsících příprav je čekalo více než pět měsíců na cestě,
20000 ujetých km, únava, horko, společenská konfrontace. Přes to všechno je neobyčejné lidské dobrodružství, které zažili, přimělo přemýšlet o novém projektu. A proto jsou letos opět připraveni vyrazit, tentokrát do největšího kontinentu světa – Asie - na novou výpravu „EXPEDISOUND MONGOLSKO 2006“. A kde se zrodila myšlenka na Mongolsko?
V roce 2004 odjel Mark Gustafsson, jeden ze členů WTA, do Mongolska, kde si mimo jiné uvědomil, že velká míra zdejší populace žije v hrozných podmínkách.

Vznik nápadu spojit své cesty s humanitární pomocí popisují členové WTA takto: "Během naší africké cesty jsme mohli vidět obrovskou propast mezi západními Evropany a lidmi ze sousedních kontinentů, geograficky ne tak vzdálených. Rozdíly jsou v majetku, v dosažitelnosti vzdělání, ale i v požadavcích na základní potřeby......
První naší touhou bylo pouze sdílet s lidmi hudbu, ale byli jsme rychle konfrontováni se společenskou a ekonomickou realitou.
Naše přání pokračovat v cestě a sdílet naši hudbu s dalšími lidmi je stále silné, ale dnes považujeme za nemyslitelné podniknout novou cestu bez pomyšlení na opravdové potřeby místní populace. Tak se pro nás stalo nezbytné spojit náš projekt
s humanitárním plánem."

Kultura Jinak se chce k této misi připojit a pomoci cílům expedice, která vyrazí začátkem května z Francie přes Evropu, Rusko,
Sibiř až do Mongolska. Cílem je především pomoc lidem v této oblasti, ale i seznámit se s tak vzdáleným světem. Tím není myšlena jen zeměpisná vzdálenost, ale i rozdílná kultura a myšlení zdejších lidí. Snaha lidí z World Traveller Adventure
je se s lidmi v Mongolsku, alespoň na malou chvíli, prostřednictvím hudby spojit, nahlédnout do jejich společnosti a nasbírat tak inspiraci k vlastnímu rozvoji. Dalším záměrem je představit život současné techno generace, a to především návštěvníkům, kteří, díky častým desinformacím z médií, tuto scénu a priori odsuzují,.
Proto jsme se společně rozhodli uspořádat projekci na podporu jejich expedice.

Zde najdete program...
kulturajinak.twilightzone.cz/program.htm