freetekno

texts-linx-reportz »

FREEZE FEST aneb KULTURA JINAK »

16-09-2008 ::: 3. – 5. 10. 2008
Bývalý vojenský prostor Milovice – Boží dar

FREEZE FEST aneb KULTURA JINAK bude svobodný art festival, který v České republice v takové podobě zatím nebyl. Zaměřený bude především na okrajové žánry umění, neprofesionální uměleckou scénu a DIY kulturu.


www.freezefest.cz

FREEZE FEST aneb KULTURA JINAK bude svobodný art festival, který v České republice v takové podobě zatím nebyl. Zaměřený bude především na okrajové žánry umění, neprofesionální uměleckou scénu a DIY kulturu, která se v posledních letech mezi lidmi rozšiřuje stále více, protože provozování kultury už není záležitostí pouze profesionálních umělců. Tvůrčí svoboda zde bude umožněna všem, a to bez zásadnějších investic hmotných či časových, a zároveň bude fungovat jako protiklad proti masové kultuře a kultuře prezentované ve veřejných sdělovacích prostředcích. Záměrem není kopírování současných trendů, ale vytvoření netradiční akce s důrazem na originalitu a svobodu projevu. Nechceme jen předkládat hotový načasovaný program, ale zapojit i návštěvníky, kteří budou mít zájem podílet se na festivalovém programu. Všichni se tak můžou vzájemně inspirovat a možná i navazovat bližší spolupráci mezi sebou. Organizátoři poskytnou hlavně prostředky a místo, a pak už bude na návštěvnících, jak festivalovou atmosféru dotvoří podle svých představ.

Festival se bude konat v unikátní oblasti bývalého vojenského prostoru Milovice, kde se postupně vystřídalo pět armád, z čehož se Milovice vzpamatovávají dodnes. Obec se má k světu, ale z bývalého vojenského prostoru zůstalo město duchů. Věříme, že toto místo na pár dní oživíme a vtiskneme mu úplně novou podobu díky nápadům a iniciativě všech zúčastněných. Pro festival jsme vytyčili speciální část z celého vojenského prostoru tak, aby se jednotlivé scény navzájem nerušily, ale byly dostatečně blízko sebe. Místo zde dostanou snad všechny oblasti umělecké činnosti. Malovat zde budou street art umělci a další zájemci, kteří se nám neustále hlásí a doufáme, že se spontánně připojí i ostatní. K tomu se budou využívat nejenom budovy, ale i okolí. Dále po prostoru budou vystaveny nejrůznější díla, fotografie a instalace. Divadelní a taneční vystoupení se budou odehrávat na samostatné scéně, kterou vytvoříme z leteckého hangáru. Hudba poběží v dalších dvou budovách po celou dobu festivalu a to jak na živo, tak elektronicky. Nebude chybět samostatné kino, v němž se budou promítat filmy, audiovisuální projekce, dokumenty a prostor zde dostanou i autorské filmy. Specialitou bude multimediální Okodom, kde se vytvoří zóna pro nejrůznější experimentální tvorbu. Připravují se i další činnosti: Dj a Vj škola, několik workshopů, zaměřených na techniky street artu, sprejerská škola vysvětlující základy graffiti, akční hra pro děti a ostatní návštěvníky REAL ADVENTURE GAME (pod vedením programu Pět P), dále bude v areálu hřiště na nohejbal a volejbal, workshop s hakisakem povede několikanásobný mistr světa Václav Klouda, uskupení www.fireshow.cz zde zřídí školu žonglování a k dispozici bude instruktáž POWERKITINGU, který zajistí Czech kite force.
Program se stále rozšiřuje a umělců přibývá, takže se můžete těšit na mnohem víc. Aktuální program můžete sledovat na oficiálních stránkách festivalu www.freezefest.cz.