freetekno

texts-linx-reportz »

Czechtek a předlistopadová policie »

24-08-2004 ::: Na technopárty jsem ještě nikdy nebyl, i když se tam každoročně chystám. Brání mi v tom hlavně nedostatek času kvůli podnikání a to, co zbyde chci věnovat rodině a dětem. Ovšem to co s děje v posledních letech a zejména letos, mi silně připomíná, jak správně někdo vyřkl, situaci před rokem 1989.

Pocházím z Jižních Čech, kde vždy bylo dostatek rockové muziky a zábav a jiných akcí, které se tehdejší totalitě nehodily do programu. Klidně můžu jmenovat srazy mládeže ve Vimperku či v Sušici, kdy už na vlakovém nádraží v Č. Budějovicích probíhaly policejní čistky a zatýkání přijíždějících účastníků pro nejrůznější malichernosti. Např. americká vlaječka přišitá na džísce (jak jsem byl naivní ..) nebo odznak BBC či dlouhé vlasy. Koneckonců ani plzeňská Porta či festivaly na Konopišti se zpravidla neobešly bez policejních represálií. Zkrátka všude, kde se sešlo větší množství mladých lidí nezaháčkovaných v daných strukturách pohromadě, a třeba i potencionálně vyjadřujících svůj nesouhlas s režimem.

Nemám chuť ani čas se dále rozepisovat o globalizacích, novodobých šlechtách a poddaných a i o zneužívání slova "demokracie" k vymývání mozků. Každopádně jsem však před mnoha lety, konkr. v září 1984 byl v Čepřovicích, což je malá vesnice u Strakonic, na taneční zábavě, kde hrála skupina Parkán, která v té době za svými produkcemi táhla stovky, možná i tisíce mladých lidí. Nápadně mi připomíná průběh a zakončení tehdejší akce letošní Czechtek.

Marcel Mráz