freetekno

texts-linx-reportz »

Všem prefekturám ve Francii: K otázce rave parties »

10-08-2005 ::: Nicolas Sarkozy

Dopis francouzskeho ministra vnitra k problematice freeparties z 26. 9. 2003


www.blisty.cz/2005/8/10/art24499.html

Techno hudba je součástí našeho života a je nemožné kolem ní chodit jako kolem horké kaše, at se nám to líbí nebo ne. Stoupenců filozofie free party se počítá na 300 000 a spousta z nich mohou být naše děti. Systematická a slepá prohibice s konečnou platností není cestou k inteligentnímu řešení. Zákazy vedou k tomu, že se celé hnutí dále radikalizuje a nutí ho k tomu, aby se skrývalo a porušovalo zákon.

Politika, která byla zvolena v posledním roce, přinesla pozitivní výsledky. Nenastaly zde žádné obstrukce pro legálně zajištěné free party. Lidé chápou, že je lepší mít místo živelné akce dobře zorganizovanou free party, a organizátoři chápou, že musí přijmout zodpovědnost. Ukázali to na teknivalech v Larzacu a Marigny.

Tím, že dáváme free parties právní rámec, sledujeme cíle práva a veřejného pořádku. Návštěvníci free parties nejsou divoši, kteří spadli z nebe. A to, co děláme na národní úrovni, musí být uskutečněno také na úrovni místní. Free party musí následovat normy. Jsou festivaly jako každé jiné. Pravidla platí jak pro venkovní festivaly, tak i pro více tradiční události. Místní autority mohou hrát užitečnou roli jako zprostředkovatelé. Otázka pozemků není zásadní problém. V Larzacu se během čtyř dnů našly čtyři takovéto pozemky.

Minulé pondělí jsem sezval jednatele a prostředníky s oficiálními zvolenými zástupci i organizátory free parties. Cílem bylo vytvořit klima pro dialog a vzájemnou důvěru. Požádal jsem je, a žádám i vás, opustit požadavek, že teknivaly musí být povolené. Je důležité ukončit tuto strategii, která problémy neřeší, ale naopak dále eskaluje.

V nejbližší době obdržíte aktuální pokyny, které budou obsahovat dva zásadní body:

* Předáte nám vyčerpávající seznam všech pozemků, které patří státu nebo veřejné správě, s realistickým posouzením možnosti, že by na těchto pozemcích mohla proběhnout free party.

* Budete systematicky informovat DLPAJ (La direction des libertés publiques et des affaires juridiques; oddělení Ministerstva vnitra zabývající se občanskými svobodami a právními záležitostmi) o všech požadavcích na autorizaci, které byly odmítnuty jednotlivými prefekturami, a o důvodech jejich odmítnutí.

V každém případě nesmí dojít k neochotě ze strany administrativy. Nežádám vás o to, abyste organizovali free parties, ale postarat se o to, aby byly pořádány v přijatelných podmínkách pro obyvatele i návštěvníky parties. Někteří z vás už ukázali dobrý příklad u free parties menšího rozsahu, jako například v září v Eure, Loire Atlantique nebo Aisne.

Nebojte se kritiky. Kritika vždy slábne v konfrontaci s efektivními výsledky. A já vám mohu zaručit, že celá vláda sdílí vůli naleznout inteligentní řešení pro free parties.

Nicolas Sarkozy, ministr vnitra Francie


Zdroj: Ministerstvo vnitra Francouzské republiky